Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Hanna Kosonen

Hanna Kosonen

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3069

E-post:

hanna.kosonen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

filosofie magister, företagare

Valkrets:

Sydöstra Finlands valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Finansutskottet (medlem) 20.12.2021–
Skattedelegationen (adjungerad medlem) 20.12.2021–
Arbets- och näringsdelegationen (medlem) 20.12.2021–
Ekonomiutskottet (medlem) 15.09.2020–, (Vice ordförande) 16.09.2020–
Miljöutskottet (medlem) 15.09.2020–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 08.06.2021–

Regeringsmedlemskap:

  • vetenskaps- och kulturminister (Rinne) 09.08.2019–09.12.2019
  • vetenskaps- och kulturminister (Marin) 10.12.2019–05.08.2020

Ledamotsassistent:

Jasmin Rikkonen,
Telefon: 09 432 4188
E-post: jasmin.rikkonen(at)riksdagen.fi