Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Antti Kurvinen

Antti Kurvinen

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   22.04.2015–

Telefon:

09 432 3078

E-post:

antti.kurvinen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

jurist, juris magister

Valkrets:

Vasa valkrets 22.04.2015–

Riksdagsuppdrag:

Revisionsutskottet (ersättare) 15.09.2020–
Lagutskottet (medlem) 15.09.2020–
Social- och hälsovårdsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i OSSE:s parlamentariska församling (ersättare) 18.06.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 18.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Centerns riksdagsgrupp (ordförande) 07.06.2019–

Ledamotsassistent:

Annukka Annala,
Telefon: 09 432 4078
E-post: annukka.annala(at)riksdagen.fi