Atte Harjanne

Atte Harjanne

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3046
E-post:
atte.harjanne(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
forskare, diplomingenjör
Valkrets:
Helsingfors valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Utrikesutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (medlem) 18.06.2019–
Delegationen för Utrikespolitiska institutet (medlem) 19.06.2019–31.05.2023
Ledamotsassistent:
Olli-Pekka Paasivirta,
Telefon: 09 432 4046, 050 478 4870
E-post: olli-pekka.paasivirta(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster