Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Maria Ohisalo

Maria Ohisalo

Nuvarande riksdagsledamot

Gröna riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   17.04.2019–

E-post:

maria.ohisalo(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

partiordförande, doktor i samhällsvetenskaper

Valkrets:

Helsingfors valkrets 17.04.2019–

Regeringsmedlemskap:

  • inrikesminister (Rinne) 06.06.2019–09.12.2019
  • inrikesminister (Marin) 10.12.2019–18.11.2021
  • miljö- och klimatminister (Marin) 08.06.2022–

Ledamotsassistent:

Amanda Pasanen,
Telefon: 09 432 4144
E-post: amanda.pasanen(at)riksdagen.fi