Mari Rantanen

Mari Rantanen

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3178
E-post:
mari.rantanen(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
förstavårdare, närståendevårdare
Valkrets:
Helsingfors valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Förvaltningsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Lagutskottet (medlem) 18.06.2019–
Underrättelsetillsynsutskottet (medlem) 26.06.2019–
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (ersättare) 19.06.2019–
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (medlem) 19.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster