Riikka Purra

Riikka Purra

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3185
E-post:
riikka.purra(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
politices magister, politisk planerare
Valkrets:
Nylands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Talmanskonferensen (medlem) 18.06.2019–
Grundlagsutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Förvaltningsutskottet (medlem) 02.05.2019–, (Ordförande) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltningsrådet för Jubileumsfonden för Finlands självständighet (medlem) 20.02.2020–, (Vice ordförande) 06.03.2020–
Forum för internationella frågor (medlem) 18.06.2019–
Uppdrag i riksdagsgruppen:
  • Sannfinländarnas riksdagsgrupp, arbetsutskottet (medlem) 23.04.2019–
Ledamotsassistent:
Marika Sorja,
Telefon: 09 432 4185
E-post: marika.sorja(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster