Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Heikki Vestman

Heikki Vestman

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3051

E-post:

heikki.vestman(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

juris magister, jurist

Valkrets:

Nylands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Grundlagsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Förvaltningsutskottet (medlem) 29.09.2021–
Lagutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Ekonomiutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Miljöutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 18.06.2019–

Ledamotsassistent:

Eero Haapalehto,
Telefon: 09 432 4051
E-post: eero.haapalehto(at)riksdagen.fi