Sakari Puisto

Sakari Puisto

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3171
E-post:
sakari.puisto(at)riksdagen.fi
Yrke / titel:
filosofie doktor
Valkrets:
Birkalands valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Grundlagsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Utrikesutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Parlamentariska Östersjökonferensen (medlem) 19.06.2019–, (Ordförande) 27.06.2019–
Forum för internationella frågor (medlem) 27.06.2019–
Ledamotsassistent:
Tanja Heiskanen,
Telefon: 09 432 4171
E-post: tanja.heiskanen(at)riksdagen.fi

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster