Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Jouni Ovaska

Jouni Ovaska

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:

09 432 3150

E-post:

jouni.ovaska(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

klasslärare, pedagogie magister

Valkrets:

Birkalands valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Kanslikommissionen (medlem) 28.09.2022–
Stora utskottet (medlem) 11.06.2020–
Stora utskottets arbetsdelegation (medlem) 19.06.2019–
Utrikesutskottet (medlem) 28.09.2022–
Lagutskottet (medlem) 18.06.2019–
Kulturutskottet (ersättare) 28.05.2021–
Finlands delegation i Nordiska rådet (medlem) 18.06.2019–
Den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet (ersättare) 19.06.2019–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Centerns riksdagsgrupp (1:a vice ordförande) 15.09.2022–

Ledamotsassistent:

Miro Marjamäki,
Telefon: 09 432 4150, 050 466 9259
E-post: miro.marjamaki(at)riksdagen.fi