Jenna Simula

Jenna Simula

Nuvarande riksdagsledamot

Sannfinländarnas riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   17.04.2019–

Telefon:
09 432 3180
E-post:
jenna.simula(at)riksdagen.fi
Webbplats:
Yrke / titel:
tradenom, djurskötare
Valkrets:
Uleåborgs valkrets 17.04.2019–
Riksdagsuppdrag:
Stora utskottet (ersättare) 18.06.2019–
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 18.06.2019–
Kulturutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Framtidsutskottet (ersättare) 19.02.2020–
Finlands delegation till Asien - Europa parlamentarikermötet (medlem) 19.06.2019–

Tidigare medlemskap och riksdagsuppdrag

CV

Riksdagsledamotens bindningar och inkomster