Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Tuomas Kettunen

Tuomas Kettunen

Nuvarande riksdagsledamot

Centerns riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   28.11.2019–

Telefon:

09 432 3147

E-post:

tuomas.kettunen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

agrolog (YH), landsbygdssekreterare

Valkrets:

Uleåborgs valkrets 28.11.2019–

Riksdagsuppdrag:

Lagutskottet (ersättare) 15.09.2020–
Jord- och skogsbruksutskottet (ersättare) 03.04.2020–
Försvarsutskottet (medlem) 11.12.2019–
Kulturutskottet (ersättare) 22.04.2021–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 11.12.2019–

Ledamotsassistent:

Tommi Anttalainen,
Telefon: 09 432 4147, 050 410 7695
E-post: tommi.anttalainen(at)riksdagen.fi