Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Tuula Haatainen

Tuula Haatainen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   19.11.1996–11.09.2007, 22.04.2015–

Telefon:

09 432 3026

E-post:

tuula.haatainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

politices magister, sjukskötare

Valkrets:

Helsingfors valkrets 22.04.2015–

Regeringsmedlemskap:

  • undervisningsminister (Jäätteenmäki) 17.04.2003–23.06.2003
  • undervisningsminister (Vanhanen) 24.06.2003–23.09.2005
  • social- och hälsovårdsminister (Vanhanen) 24.09.2005–18.04.2007
  • arbetsminister (Marin) 10.12.2019–

Ledamotsassistent:

Emmi Mäkelä,
Telefon: 09 432 4026, 050 322 0609
E-post: emmi.makela(at)riksdagen.fi