Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Arto Satonen

Arto Satonen

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   19.03.2003–

Telefon:

09 432 3110

E-post:

arto.satonen(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

lärare, företagare

Valkrets:

Birkalands valkrets 19.03.2003–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (ersättare) 03.05.2022–
Jord- och skogsbruksutskottet (medlem) 29.09.2021–
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands delegation i Nordiska rådet (ersättare) 18.06.2019–
Rundradion Ab:s förvaltningsråd (medlem) 13.09.2016–, (Ordförande) 17.09.2019–, (Vice ordförande) 2016–16.09.2019

Ledamotsassistent:

Noora Kalli,
Telefon: 09 432 4110
E-post: noora.kalli(at)riksdagen.fi