Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Tuula Väätäinen

Tuula Väätäinen

Nuvarande riksdagsledamot

Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Riksdagsledamot   19.03.2003–21.04.2015, 17.04.2019–

Telefon:

09 432 3189

E-post:

tuula.vaatainen(at)riksdagen.fi

Yrke / titel:

specialsjukskötare, familjeterapeut

Valkrets:

Savolax-Karelens valkrets 17.04.2019–

Riksdagsuppdrag:

Grundlagsutskottet (medlem) 18.06.2019–
Försvarsutskottet (ersättare) 18.06.2019–
Ekonomiutskottet (medlem) 18.06.2019–
Finlands Banks revisorer (ersättare) 29.06.2021–

Uppdrag i riksdagsgruppen:

  • Socialdemokratiska riksdagsgruppen, arbetsutskottet (medlem) 27.06.2019–

Ledamotsassistent:

Petteri Nurmi,
Telefon: 09 432 4192, 0500 339 4365
E-post: petteri.nurmi(at)riksdagen.fi