Hoppa till huvudnavigeringen

Direkt till innehållet

Petteri Orpo

Petteri Orpo

Nuvarande riksdagsledamot

Samlingspartiets riksdagsgrupp

Riksdagsledamot   21.03.2007–

E-post:

petteri.orpo(at)riksdagen.fi

Webbplats:

Yrke / titel:

politices magister

Valkrets:

Egentliga Finlands valkrets 21.03.2007–

Riksdagsuppdrag:

Utrikesutskottet (medlem) 18.06.2019–
Riksdagens bankfullmäktige (medlem) 18.06.2019–

Regeringsmedlemskap:

  • jord- och skogsbruksminister (Stubb) 24.06.2014–28.05.2015
  • inrikesminister (Sipilä) 29.05.2015–21.06.2016
  • finansminister (Sipilä) 22.06.2016–05.06.2019

Ledamotsassistent:

Alexis Vartiainen,
Telefon: 09 432 4072
E-post: alexis.vartiainen(at)riksdagen.fi