Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Ärende 6 på dagordningen presenteras för dels andra, dels enda behandling. Riksdagen kan nu vid andra behandlingen godkänna eller förkasta det lagförslag vars innehåll riksdagen fattade beslut om vid första behandlingen och därefter utifrån ekonomiutskottets betänkande EkUB 19/2018 rd vid enda behandlingen besluta om att ge samtycke till en ägar- och företagsomstrukturering i Hansel Ab och KL-Kuntahankinnat Oy som innebär att finska staten upphör att vara enda ägare i Hansel Ab, men fortfarande har kvar bestämmande inflytande i bolaget.
Ingen debatt.
Riksdagen godkände lagförslaget i proposition RP 147/2018 rd utifrån beslutet i första behandlingen. Riksdagen gav sitt samtycke till en ägar- och företagsomstrukturering i Hansel Ab och KL-Kuntahankinnat Oy enligt betänkandet. Enda behandlingen av ägar- och företagsomstrukturering och andra behandlingen av lagförslaget avslutades. Ärendet slutbehandlat.