Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 9 november 2004 en proposition med förslag till lagar om ändring av lagen om Finansinspektionen samt 8 kap. 1 och 2 § i bokföringslagen (RP 209/2004 rd) till ekonomiutskottet för beredning.
Utskottet har hört
lagstiftningsråd Erkki Sarsa, finansministeriet
byråchef Paula Launiainen, Finansinspektionen
direktör Timo Laakso, Försäkringsinspektionen
jurist Reima Letto, Bankföreningen i Finland
ekonomipolitisk ombudsman Päivi Räty, Industrins och Arbetsgivarnas Centralförbund
enhetschef Marja-Liisa Kahola, Finska Försäkringsbolagens Centralförbund rf
Dessutom har utskottet fått skriftligt utlåtande från Föreningen CGR rf.
Regeringen föreslår att lagen om Finansinspektionen kompletteras med att Finansinspektionen ska övervaka sådana bokföringsskyldiga som med stöd av bokföringslagen är skyldiga att upprätta sitt bokslut med iakttagande av de internationella redovisningsstandarderna. Med sådana bokföringsskyldiga avses företag som har satt i omlopp värdepapper som är föremål för offentlig handel. Med dem jämställs också företag som har ansökt om att deras värdepapper ska bli upptagna till offentlig handel.
Bestämmelserna ska utsträckas till att gälla också Försäkringsinspektionens tillsynsobjekt. Finansinspektionens befogenhet att vidta tillsynsåtgärder är alltså primär i förhållande till Försäkringsinspektionens befogenhet också beträffande Försäkringsinspektionens tillsynsobjekt. Men Finansinspektionen ska begära utlåtande av Försäkringsinspektionen innan en rät-telseuppmaning ges till ett av Försäkringsinspektionens tillsynsobjekt. Finansinspektionen ska inte kunna ge en rättelseuppmaning utan förordande utlåtande av Försäkringsinspektionen.
Samtidigt föreslås bestämmelserna om bokföringsnämndens befogenhet och uppgifter bli ändrade i bokföringslagen.
Ekonomiutskottet föreslår att lagförslagen godkänns enligt propositionen. Tillsynen över tilllämpningen av de internationella redovisningsstandarderna passar mycket väl ihop med Finansinspektionens nuvarande uppgifter som utövare av tillsyn över finans- och värdepappersmarknaden.
Finansinspektionen bör övervaka bokslut som det är obligatoriskt att upprätta enligt internationella redovisningsstandarder. Tillsynen gäller inte bokslut som det är frivilligt att tillämpa standarderna på. Tillsynen har som mål att bibehålla tilltron till värdepappersmarknaden och att tillgodose investerarskyddet och därför omfattar tillsynen de emittenters bokslut vars värdepapper är föremål för offentlig handel.
Med stöd av det ovan anförda föreslår ekonomiutskottet
att lagförslagen godkänns utan ändringar.
Helsingfors den 8 december 2004
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Eelis Roikonen