Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Granskad version 2.0
Riksdagen remitterade den 22 april 2008 en proposition om godkännande av överenskommelsen om Finlands deltagande i Europeiska försvarsbyråns projekt för en mjukvarudefinierad radio (ESSOR) som administreras av Organisationen för gemensamt försvarsmaterielsamarbete i Europa (OCCAR) samt med förslag till en lag om ikraftsättande av de bestämmelser i överenskommelsen som hör till lagstiftningens område (RP 39/2008 rd) till försvarsutskottet för beredning.
I enlighet med riksdagens beslut har grundlagsutskottet lämnat utlåtande i ärendet. Utlåtandet (GrUU 16/2008 rd) återges efter betänkandet.
Utskottet har hört
lagstiftningsråd Kaija Suvanto, utrikesministeriet
regeringsråd Jouko Tuloisela och regeringssekreterare Jenni Honkonen, försvarsministeriet
Regeringen föreslår att riksdagen godkänner överenskommelsen om Finlands deltagande i Europeiska försvarsbyråns projekt för en mjukvarudefinierad radio (European Secure Software Defined Radio, ESSOR) som administreras av Organisationen för gemensamt försvarsmaterielsamarbete i Europa (Organisation Conjointe de Coopération en matière d’Armement, OCCAR).
Genom överenskommelsen deltar Finland i ett projekt för en mjukvarudefinierad radio som genomförs i samband med OCCAR. OCCAR är en internationell organisation som grundades 1996. Den samordnar gemensamma internationella bi- eller multilaterala utvecklingsprojekt inom försvarsmaterielsektorn. Enligt konventionen om OCCAR har organisationen juridisk status.
OCCAR har som mål att öka samarbetet inom försvarsmaterielsektorn och dess effektivitet samt att åstadkomma kostnadsbesparingar för deltagarländerna och samtidigt aktivera den europeiska industrins samarbete och deltagande i gemensamma teknologiprojekt.
Finland har tidigare aktivt varit med vid utvecklandet av en mjukvarudefinierad radio. Ett projekt som genomförs i samband med OCCAR förutsätter att deltagarländerna godkänner de centrala ramarna för OCCARs verksamhet, inklusive OCCARs privilegier och friheter, klausulen om skiljeförfarande samt klausulen om skadestånd.
I propositionen ingår ett förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i överenskommelsen som hör till lagstiftningens område. Överenskommelsen träder i kraft den dag då OCCAR får meddelande om att Finland har slutfört sina statsinterna förfaranden. Lagen avses träda i kraft samtidigt som överenskommelsen, vid en tidpunkt som fastställs genom förordning av republikens president.
Utskottet anser att propositionen är behövlig och angelägen. OCCAR är en viktig organisation inom det europeiska organisationsfältet för försvarsmaterielbranschen. Genom den genomförs stora europeiska materielupphandlingar, t.ex. upphandlingen av militärtransportplanet A400M.
Europeiska försvarsbyrån kommer sannolikt att framöver anlita OCCAR som underleverantörsorganisation i materielprojekt. Av EU-länderna är endast Förenade kungariket, Frankrike, Tyskland, Italien, Spanien och Belgien medlemmar i organisationen. Projektet för en mjukvarudefinierad radio öppnar möjligheter för Finland att ingå i ett fastare nätverk med centrala europeiska aktörer inom försvarsmaterielsektorn. Utskottet poängterar vikten av att den finländska försvarsmaterielindustrin får vara med i anbudsförfarandet vid gemensamma upphandlingar.
Enligt brevväxlingen mellan Finland och OCCAR förbinder sig Finland vid bestämmelserna i bilagorna 1 och 2 till konventionen om OCCAR och bestämmelserna OMP 1—4 om administreringen av OCCAR. Dokumenten OMP 1—3 ingår emellertid inte i propositionen och kommer inte heller att publiceras i Finlands författningssamlings fördragsserie. Grundlagsutskottet konstaterar i sitt utlåtande att regeringen inte på behörigt sätt redogjort för bestämmelsernas innehåll i propositionen. Men eftersom bestämmelserna i sakligt och tekniskt hänseende är fristående, har de kunnat lämnas utanför propositionen, påpekar utskottet.
Grundlagsutskottets konkreta ändringsförslag gäller klämmen som i propositionen formulerats så att den gäller hela överenskommelsen. Detta är enligt grundlagsutskottet inte korrekt, eftersom godkännandet inte gäller dokumenten OMP 1—3. Godkännandeklämmen behöver därför ändras för att denna omständighet tydligt ska framgå av formuleringen.
Grundlagsutskottet anför dessutom att överenskommelsen visar att riksdagen behöver informeras mer redan när fördrag bereds. Även om en överenskommelse innehållsligt inte skulle vara särskilt betydelsefull, kan det finnas principiella frågor involverade som det behöriga utskottet behöver känna till under förhandlingarnas gång. Försvarsutskottet är helt av samma åsikt.
Med stöd av det ovan anförda föreslår försvarsutskottet
att lagförslaget godkänns utan ändringar och
att klämmen om godkännande av överenskommelsen ändras såsom följer:
att riksdagen godkänner överenskommelsen om Finlands deltagande i Europeiska försvarsbyråns projekt för en mjukvarudefinierad radio (ESSOR) som administreras av Organisationen för gemensamt försvarsmaterielsamarbete i Europa (OCCAR), vilken ingåtts i Madrid den 11 december 2007 genom korrespondens, med undantag för bestämmelserna 1—3 om administreringen av OCCAR.
Helsingfors den 10 juni 2008
I den avgörande behandlingen deltog
Sekreterare var
utskottsråd Heikki Savola