Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSv 14/2013 rd - RP 178/2012 rd
Regeringen har till 2012 års riksmöte överlämnat sin proposition om godkännande av avtalet med Jamaica om upplysningar i fråga om skatteärenden och till lagen om sättande i kraft av de bestämmelser i avtalet som hör till området för lagstiftningen (RP 178/2012 rd).
Finansutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (FiUB 2/2013 rd).
Nu församlade riksmöte har
godkänt avtalet i propositionen.
Riksdagen har antagit följande lag:
I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:
De bestämmelser som hör till området för lagstiftningen i det i Bryssel den 4 december 2012 mellan Republiken Finlands regering och Jamaicas regering ingångna avtalet om upplysningar i fråga om skatteärenden gäller som lag sådana Finland har förbundit sig till dem.
Om sättande i kraft av de övriga bestämmelserna i avtalet och om ikraftträdandet av denna lag bestäms genom förordning av statsrådet.
_______________
Helsingfors den 26 februari 2013