Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
RSv 45/2009 rd - RP 197/2008 rd
Regeringen har till 2008 års riksmöte överlämnat sin proposition med förslag till lagstiftning om tullredovisningsbrott (RP 197/2008 rd).
Lagutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (LaUB 4/2009 rd).
Nu församlade riksmöte har antagit följande lagar:
I enlighet med riksdagens beslut
ändras i strafflagen av den 19 december 1889 (39/1889) rubriken för 46 kap. samt 46 kap. 7 och 14 §, sådana de lyder, rubriken för 46 kap. i lag 769/1990, 7 § i nämnda lag 769/1990 och i lag 951/1999 samt 14 § i lag 743/1995, samt
fogas till 46 kap. nya 8—13 § i stället för de 8—13 § som upphävts genom lag 875/2001 och till kapitlet en ny 15 § som följer:
46 kap.
Brott som har samband med införsel och utförsel
Tullredovisningsbrott
Den som underlåter att fullgöra deklarationsskyldigheten eller uppgiftsskyldigheten enligt tullagstiftningen eller som vid fullgörandet av en sådan skyldighet lämnar oriktiga eller ofullständiga uppgifter så att gärningen är ägnad att orsaka
1) att ingen skatt påförs eller att skatt påförs till ett för lågt belopp eller återbetalas utan grund,
2) att en garanti för en tullskuld bestäms till otillräckligt belopp, eller
3) införsel eller utförsel av en vara i strid med ett förbud eller villkor som föreskrivs i lag eller i en bestämmelse som har utfärdats med stöd av lag,
ska, om inte gärningen utgör skattebedrägeribrott enligt 29 kap. 1—3 §, regleringsbrott eller smugglingsbrott enligt 1—5 § i detta kapitel eller förseelse mot anmälningsplikten i fråga om kontanta medel enligt 9 § i lagen om kontroller av kontanta medel som förflyttas över Europeiska gemenskapens gräns (653/2007), för tullredovisningsbrott dömas till böter eller fängelse i högst ett år och sex månader.
Grovt tullredovisningsbrott
Om vid tullredovisningsbrott
1) eftersträvas avsevärd ekonomisk vinning,
2) brottet begås särskilt planmässigt, eller
3) brottet begås som ett led i en i 17 kap. 1 a § 4 mom. avsedd organiserad kriminell sammanslutnings verksamhet eller yrkesmässigt,
och tullredovisningsbrottet även bedömt som en helhet är grovt, ska gärningsmannen för grovt tullredovisningsbrott dömas till fängelse i minst fyra månader och högst tre år.
Lindrigt tullredovisningsbrott
Om tullredovisningsbrottet, med hänsyn till den eftersträvade ekonomiska vinningens storlek eller andra omständigheter vid brottet, bedömt som en helhet är ringa, ska gärningsmannen för lindrigt tullredovisningsbrott dömas till böter.
Lämnande av oriktiga uppgifter om en exportvaras ursprung
Den som till en finsk myndighet eller ett annat organ, som har rätt att utfärda ursprungscertifikat för en exportvara, anmäler oriktiga uppgifter om varans ursprung i syfte att av myndigheten eller organet utverka ett sådant certifikat över varans ursprung som behövs för att få tullförmånsbehandling eller annan motsvarande förmånsbehandling i en främmande stat, ska för lämnande av oriktiga uppgifter om en exportvaras ursprung dömas till böter eller fängelse i högst två år.
För lämnande av oriktiga uppgifter om en exportvaras ursprung döms också den som vid utförsel av en vara från Finland till en främmande stat till den statens myndighet anmäler oriktiga uppgifter om varans ursprung i syfte att få tullförmånsbehandling eller annan motsvarande förmånsbehandling i staten i fråga.
Exportbrott som avser försvarsmateriel
Den som utan tillstånd exporterar försvarsmateriel eller till utlandet överlåter eller överför rätt att tillverka försvarsmateriel eller genom finskt territorium transporterar försvarsmateriel till ett tredje land eller förmedlar försvarsmateriel eller försöker göra detta, ska för exportbrott som avser försvarsmateriel dömas till böter eller fängelse i högst fyra år.
För exportbrott som avser försvarsmateriel döms också den som för att få exporttillstånd eller förmedlingstillstånd lämnar osanna uppgifter eller hemlighåller uppgifter.
Försummelse av exportkontrollanmälan om produkter med dubbel användning
Den som av oaktsamhet underlåter att fullgöra anmälningsskyldigheten enligt 4 § 4 mom. i lagen om kontroll av export av produkter med dubbel användning ska för försummelse av exportkontrollanmälan om produkter med dubbel användning dömas till böter eller fängelse i högst sex månader.
Straffansvar för juridiska personer
På regleringsbrott, grovt regleringsbrott, smuggling, grovt tullredovisningsbrott och exportbrott som avser försvarsmateriel tillämpas vad som föreskrivs om straffansvar för juridiska personer.
Definitioner
Med skatt avses i detta kapitel, med undantag av förskott på skatt, skatt enligt 29 kap. 9 § 1 mom.
Med tullagstiftning avses i detta kapitel den lagstiftning som nämns i artikel 4.2 i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 450/2008 i enlighet med artiklarna 186—188.
Begränsningsbestämmelse
Såsom brott som avses i 1—5, 7—10 och 12 § anses inte smärre försummelser av deklarationsskyldigheten eller uppgiftsskyldigheten och inte heller andra mindre överträdelser av förfarandebestämmelser.
För ett brott som avses i 6 och 6 a § döms inte den som är delaktig i ett brott som har begåtts vid införseln av godset.
Bestämmelserna i 6 och 6 a § tillämpas inte på den som har gemensamt hushåll med gärningsmannen och som endast använder eller förbrukar egendom som gärningsmannen har anskaffat för det gemensamma hushållets normala behov.
_______________
Denna lag träder i kraft den 20 .
ändras i tullagen av den 29 december 1994 (1466/1994) 20 d § 3 mom. och 42 § 2 och 3 mom., av dem 20 d § 3 mom. sådant det lyder i lag 774/2003, som följer:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ett ytterligare villkor för teknisk avlyssning är att det på grund av en persons uppförande eller annars finns grundad anledning att anta att han eller hon gör sig skyldig till ett tullbrott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år, till ett narkotikabrott som bör betraktas som tullbrott eller till grovt tullredovisningsbrott. För optisk övervakning och teknisk spårning förutsätts på motsvarande sätt att det på grund av en persons uppförande eller annars finns grundad anledning att anta att han eller hon gör sig skyldig till eller medverkar till ett tullbrott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i mer än sex månader.
Bestämmelser om straff för lagstridigt undandragande av tull eller för försök därtill finns i 29 kap. 1—3 § i strafflagen och bestämmelser om straff för tullredovisningsbrott i 46 kap. 7—9 § i strafflagen.
Den som uppsåtligen eller av grov oaktsamhet bryter mot deklarationsskyldigheten eller någon annan skyldighet enligt tullagstiftningen ska, om inte strängare straff för gärningen föreskrivs någon annanstans i lag eller gärningen utgör lindrigt tullredovisningsbrott, för tullförseelse dömas till böter.
ändras i tvångsmedelslagen av den 30 april 1987 (450/1987) 5 a kap. 2 § 2 mom., 3 § 1 mom. och 4 § 1 mom., sådana de lyder, 5 a kap. 2 § 2 mom. i lag 651/2004 samt 3 § 1 mom. och 4 § 1 mom. i lag 646/2003, som följer:
5 a kap.
Teleavlyssning, teleövervakning och teknisk observation
Förutsättningar för teleavlyssning
Tillstånd till teleavlyssning enligt 1 mom. kan under de förutsättningar som anges där också beviljas när någon i samband med drivande av rörelse eller utövning av yrke är skäligen misstänkt för
1) grovt givande av muta,
2) grov förskingring,
3) grovt skattebedrägeri, grovt subventionsbedrägeri,
4) grov förfalskning,
5) grovt bedrägeri,
6) grov oredlighet som gäldenär, grovt gäldenärsbedrägeri,
7) grovt tagande av muta, grovt missbruk av tjänsteställning,
8) grovt regleringsbrott,
9) grovt missbruk av insiderinformation, grov kursmanipulation,
10) ett straffbart försök till ovan nämnda brott, eller för
11) grovt tullredovisningsbrott,
och genom brottet eftersträvas synnerligen stor vinning och brottet begås särskilt planmässigt.
Förutsättningar för teleövervakning
När någon är skäligen misstänkt för
1) ett brott för vilket det föreskrivna strängaste straffet är fängelse i minst fyra år,
2) ett brott som riktat sig mot ett automatiskt databehandlingssystem och som har begåtts med hjälp av en teleterminalutrustning, koppleri, övergrepp i rättssak, olaga hot eller narkotikabrott,
3) ett straffbart försök till ovan nämnda brott,
4) förberedelse till brott som begås i terroristiskt syfte, eller för
5) grovt tullredovisningsbrott,
kan den myndighet som sköter förundersökningen av brottet beviljas tillstånd att utföra teleövervakning av en teleanslutning, teleadress eller teleterminalutrustning som den misstänkte innehar eller annars kan antas använda eller att inhämta uppgifter om en sådan mobilteleapparats läge som den misstänkte innehar eller annars kan antas använda, eller tillfälligt stänga en sådan teleanslutning eller teleterminalutrustning, om de uppgifter som fås genom teleövervakningen eller den tillfälliga stängningen av teleanslutningen eller teleterminalutrustningen kan antas vara av synnerlig vikt för utredning av brottet.
Förutsättningar för teknisk avlyssning
2) narkotikabrott,
får den myndighet som sköter förundersökningen av brottet utföra teknisk avlyssning av den misstänkte, om de uppgifter som fås genom avlyssningen kan antas vara av synnerlig vikt för utredning av brottet.
I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:
Genom denna lag upphävs lagen av den 4 juli 1975 om bestraffning av lämnande av oriktig uppgift rörande exportvaras ursprung (524/1975).
ändras i lagen av den 9 mars 1990 om export och transitering av försvarsmateriel (242/1990) 7 §, sådan den lyder i lag 900/2002, som följer:
Bestämmelser om straff för exportbrott som avser försvarsmateriel finns i 46 kap. 11 § i strafflagen (39/1889).
Den som på annat sätt än vad som anges i 46 kap. 11 § i strafflagen handlar i strid med denna lag eller med bestämmelser som har utfärdats med stöd av den, ska för exportförseelse som avser försvarsmateriel dömas till böter.
ändras i lagen av den 26 juli 1996 om kontroll av export av produkter med dubbel användning (562/1996) 9 § 2 mom., sådant det lyder i lag 891/2000, som följer:
Straff
Bestämmelser om straff för den som av oaktsamhet bryter mot anmälningsskyldigheten enligt 4 § 4 mom. i denna lag finns i 46 kap. 12 § i strafflagen.
ändras i polislagen av den 7 april 1995 (493/1995) 31 a §, sådan den lyder i lag 525/2005, som följer:
Förutsättningar för täckoperation
En polisman har rätt att företa en täckoperation, om det är nödvändigt för att förhindra, avslöja eller utreda annan brottslig verksamhet som avses i 5 a kap. 2 § i tvångsmedelslagen än grovt tullredovisningsbrott eller om det är nödvändigt för att förhindra, avslöja eller utreda ett brott eller ett straffbart försök till ett brott som avses i 17 kap. 18 § 1 mom. 1 punkten i strafflagen, och det på grund av den persons uppträdande som är föremål för inhämtande av uppgifter eller annars finns grundad anledning att misstänka att han eller hon gör sig skyldig till ett sådant brott. Täckoperation är tillåten i en bostad om tillträdet eller vistelsen sker under aktiv medverkan av den som använder bostaden. Beträffande husrannsakan gäller likväl vad som bestäms i tvångsmedelslagen.
Helsingfors den 28 april 2009