RIKSDAGENS SVAR 69/2005 rd

RSv 69/2005 rd - RP 51/2005 rd

Regeringens proposition om godkännande av överenskommelsen med Republiken Moçambique om främjande av och ömsesidigt skydd för investeringar samt med förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i överenskommelsen som hör till området för lagstiftningen

Ärende

Regeringen har till riksdagen överlämnat sin proposition om godkännande av överenskommelsen med Republiken Moçambique om främjande av och ömsesidigt skydd för investeringar samt med förslag till lag om sättande i kraft av de bestämmelser i överenskommelsen som hör till området för lagstiftningen (RP 51/2005 rd).

Beredning i utskott

Utrikesutskottet har i ärendet lämnat sitt betänkande (UtUB 5/2005 rd).

Beslut

Riksdagen har

godkänt den i Maputo den 3 september 2004 mellan Republiken Finlands regering och Republiken Moçambiques regering ingångna överenskommelsen om främjande av och ömsesidigt skydd för investeringar.

Riksdagen har antagit följande lag:

Lag

om sättande i kraft av de bestämmelser som hör till området för lagstiftningen i överenskommelsen med Moçambique om främjande av och ömsesidigt skydd för investeringar

I enlighet med riksdagens beslut föreskrivs:

1 §

De bestämmelser som hör till området för lagstiftningen i den i Maputo den 3 september 2004 mellan Republiken Finlands regering och Republiken Moçambiques regering ingångna överenskommelsen om främjande av och ömsesidigt skydd för investeringar gäller som lag sådana Finland har förbundit sig till dem.

2 §

Om ikraftträdandet av denna lag bestäms genom förordning av republikens president.

_______________

Helsingfors den 8 juni 2005