TALOUSARVIOALOITE 536/2004 vp

TAA 536/2004 vp - Olli Nepponen /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Mikkelin seudun tieverkoston kehittämiseen

Eduskunnalle

Anttolan, Mikkelin maalaiskunnan ja Mikkelin kaupungin kuntaliitokseen ryhdyttäessä uuden Mikkelin rakentuminen nähtiin mahdollisuutena vahvistaa Etelä-Savon kilpailukykyä ja vetovoimaa. Yhdistymishankkeen suunnittelun yhteydessä käytiin valtiovallan kanssa neuvotteluja kuntaliitokselle myönnettävästä tukipaketista. Tässä yhteydessä alueen tieverkosto nousi erääksi kehittämiskohteeksi laajan maaseudun menestymisedellytysten parantamiseksi.

Yhdistymiseen liittyneissä neuvotteluissa valtiovalta sitoutui Mikkelin seudun tieverkoston kehittämiseen. Liikenneministeriö lupasi asettaa tavoitteeksi Mikkelin seudun paikallisteiden parantamisen mahdollisimman nopeasti Kaakkois-Suomen tiepiirin käytettävissä olevien määrärahojen puitteissa.

Liitoskunnat ovat esittäneet alemman tieverkon parantamiseen tähtäävän hankejoukon toteuttamista. Koko tämän hankejoukon kustannukset olisivat noin 20 miljoonaa euroa. Sittemmin hankepaketin kokonaiskustannusarvioksi on rajattu noin 7,5 miljoonaa euroa.

Investointien tavoiteohjelmaan kirjattiin kahdentoista tien kunnostaminen. Näistä tiehankkeista osuus Kivijoki—Kokkosenlahti ja Harjunmaan—Luusniemen soratien Pajukylän osuus on saatu valmiiksi. Vuoden 2004 alussa käynnistetty Korpilahti—Tusku-paikallistien eteläosan parantaminen on valmistumassa. Ensi vuonna käynnistyy Ihastjärven paikallistien parantaminen yhteistyössä Mikkelin kaupungin kanssa.

Ongelmana tiehankkeiden toteutukselle on Kaakkois-Suomen tiepiirin määrärahatilanne. Erillistä rahoitusta Mikkelin seudun tiehankkeille ei ole myönnetty. Kaakkois-Suomen tiepiirillä on aikaisempina vuosina ollut vuosittain irrotettavissa perustienpidon rahoituksestaan laajennus- ja investointihankkeisiin yhteensä n. 8,5 miljoonaa euroa, tänä vuonna rahoitusosuus laski noin 6 miljoonaan euroon ja ensi vuonna alueellisiin investointeihin on tulossa vain reilut 2 miljoonaa euroa.

Valtion riittävä sitoutuminen — mukaan lukien tieverkoston toimivaksi saattaminen — oli merkittävä koko yhdistymissopimuksen toteutumiselle. Ilman lisämäärärahaa ei Kaakkois-Suomen tiepiirillä ole mahdollisuutta toteuttaa Mikkelin alueen tieverkoston kunnostusta, johon sekä kunta että valtiovalta ovat sitoutuneet.

Määrärahan osoituksella on merkitystä myös muihin kuntien yhdistymishankkeisiin, joita valtioneuvosto on luvannut tukea.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää valtion vuoden 2005 talousarvioon momentin  31.24.21 perusteluihin maininnan, että määrärahasta saa käyttää 300 000 euroa Mikkelin seudun tieverkon kehittämiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2004

  • Olli Nepponen /kok 
  • Arto Seppälä /sd