Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Justerat 2.0r
Förhandlingarna leds av talman Uosukainen.
Vid namnuppropet antecknas följande ledamöter som frånvarande:
Efter namnuppropet anmäler sig följande ledamöter:
__________
Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har behandlat följande anmälningar om frånvaro från plenum på grund av uppdrag i anknytning till riksdagsarbetet:
4.2 ledamöterna
4 och 5.2 ledamot
4—12.2 ledamot
Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har behandlat följande anmälning om frånvaro från plenararbetet på grund av sjukdom:
4.2 ledamot
Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har beviljat följande ledamöter befrielse från plenararbetet av annan orsak:
Talmannen meddelar att med statsrådets skrivelse av den 30 januari 2003 har till riksdagen inkommit ett sådant ärende som avses i 96 § 2 mom. grundlagen, ärendet U 78/2002 rd.
Första behandlingen
Regeringens proposition RP 92/2002 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 9/2002 rd
Lagmotion LM 78/2002 rd
Åtgärdsmotion AM 154/2001 rd
Detaljbehandling:
Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagen i regeringens proposition med ett innehåll enligt betänkandet.
Riksdagen omfattar grundlagsutskottets förslag att lagförslagen i lagmotionen skall förkastas.
Första behandlingen av lagförslagen är avslutad.
Regeringens proposition RP 204/2002 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 21/2002 rd
Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagets innehåll enligt betänkandet.
Första behandlingen av lagförslaget är avslutad.
Regeringens proposition RP 112/2002 rd
Trafikutskottets betänkande TrUB 26/2002 rd
Åtgärdsmotion AM 40/2002 rd
Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagens innehåll enligt betänkandet.
Regeringens proposition RP 244/2002 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 55/2002 rd
Ingen allmän debatt.
Regeringens proposition RP 94, 197/2002 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 56/2002 rd
Lagmotion LM 95/2001 rd
Åtgärdsmotion AM 193/2000 rd, 203, 280/2001 rd
Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagen, som bygger på regeringens propositioner 94 och 197/2002 rd, med ett innehåll enligt betänkandet.
Riksdagen instämmer i social- och hälsovårdsutskottets förslag att lagförslaget i lagmotionen skall förkastas.
Enda behandlingen
Berättelse B 9/2002 rd
Utrikesutskottets betänkande UtUB 34/2002 rd
Betänkandet godkänns.
Ärendet är slutbehandlat.
Andra behandlingen
Regeringens proposition RP 105/2002 rd
Jord- och skogsbruksutskottets betänkande JsUB 14/2002 rd
Lagmotion LM 7/2001 rd
Förste vice talmannen:
Lagförslaget i regeringens proposition har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Ingen debatt.
Det lagförslag som har godkänts vid första behandlingen antas.
Riksdagen håller fast vid sitt beslut från första behandlingen att lagförslaget i lagmotionen förkastas.
Andra behandlingen av lagförslagen är avslutad.
Regeringens proposition RP 200/2002 rd
Försvarsutskottets betänkande FsUB 2/2002 rd
Först förs en debatt om hela ärendet och under denna skall samtliga förslag i ärendet framställas. Därefter beslutar riksdagen vid andra behandlingen om lagförslagen.
Lagförslag 1 av de lagförslag som har godkänts vid första behandlingen gäller ändring av beredskapslagen. Beslutet om detta lagförslag skall fattas med iakttagande av bestämmelserna i 73 § 1 mom. grundlagen. Lagförslaget kan nu, om annat förslag inte framställs, med flertalet röster godkännas att vila till det första riksmöte som hålls efter följande riksdagsval eller förkastas.
Lagförslag 2—16 har godkänts vid först behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Lagförslag 1 godkänns och lämnas med stöd av 73 § 1 mom. i grundlagen vilande till det första riksmöte som hålls efter riksdagsval.
Lagförslag 2—16 antas.
Ärendet är med undantag för lagförslag 1 som godkänts att vila slutbehandlat.
Regeringens proposition RP 164/2002 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 53/2002 rd
Lagförslagen antas.
Regeringens proposition RP 268/2002 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 54/2002 rd
Lagförslaget antas.
Andra behandlingen av lagförslaget är avslutad.
Bordläggning av betänkanden
Regeringens proposition RP 272/2002 rd
Finansutskottets betänkande FiUB 41/2002 rd
På förslag av talmanskonferensen bordläggs betänkandet till nästa plenum.
Regeringens proposition RP 273/2002 rd
Finansutskottets betänkande FiUB 42/2002 rd
Regeringens proposition RP 267/2002 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 22/2002 rd
Regeringens proposition RP 209/2002 rd
Jord- och skogsbruksutskottets betänkande JsUB 15/2002 rd
Plenum avslutas kl. 16.49.