Plenarprotokoll 93/2001 rd

PR 93/2001 rd

Justerat 2.1r

93. TORSDAGEN DEN 13 SEPTEMBER 2001

Förhandlingarna leds av talman Uosukainen.

Namnupprop

Vid namnuppropet antecknas följande ledamöter som frånvarande:

  • Maria Kaisa Aula /cent
  • Kaarina Dromberg /saml
  • Jan-Erik Enestam /sv
  • Anne Huotari /vänst
  • Susanna Huovinen /sd
  • Timo Ihamäki /saml
  • Anneli Jäätteenmäki /cent
  • Bjarne Kallis /kd
  • Erkki Kanerva /sd
  • Juha Karpio /saml
  • Marjukka Karttunen /saml
  • Jyrki Katainen /saml
  • Jari Koskinen /saml
  • Reijo Laitinen /sd
  • Markku Laukkanen /cent
  • Pehr Löv /sv
  • Outi Ojala /vänst
  • Mauri Pekkarinen /cent
  • Margareta Pietikäinen /sv
  • Riitta Prusti /sd
  • Virpa Puisto /sd
  • Jussi Ranta /sd
  • Maija Rask /sd
  • Leena Rauhala /kd
  • Mirja Ryynänen /cent
  • Ilkka Taipale /sd
  • Martti Tiuri /saml
  • Unto Valpas /vänst

__________

Uppdrag i anknytning till riksdagsarbetet

Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har behandlat följande anmälningar om frånvaro från plenum på grund av uppdrag i anknytning till riksdagsarbetet:

13.9 ledamöterna

  • Jan-Erik Enestam /sv
  • Outi Ojala /vänst
  • Maija Rask /sd

13 och 14.9 ledamöterna

  • Anne Huotari /vänst
  • Markku Laukkanen /cent
  • Martti Tiuri /saml

Sjukfrånvaro

Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har behandlat följande anmälningar om frånvaro från plenararbetet på grund av sjukdom:

13 och 14.9 ledamot

  • Erkki Kanerva /sd

Frånvarotillstånd

Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har beviljat följande ledamöter befrielse från plenararbetet av annan orsak:

13.9 ledamöterna

  • Hannu Aho /cent
  • Maria Kaisa Aula /cent
  • Susanna Huovinen /sd
  • Reijo Laitinen /sd

13 och 14.9 ledamot

  • Ilkka Taipale /sd

__________

UTOM DAGORDNINGEN

1) Statsministerns upplysning med anledning av händelserna i USA

Statsministerns upplysning  SU 2/2001 rd

Talmannen:

Utom dagordningen lämnar statsministern en sådan upplysning som avses i 24 § arbetsordningen med anledning av händelserna i USA.

Efter statsminister Paavo Lipponens anförande ger jag ordet till inrikesminister Ville Itälä och utrikesminister Erkki Tuomioja.

Efter upplysningen tillåts debatt. Ledamöterna beviljas ordet enligt talmannnens övervägande för högst två minuters yttranden.

Statsminister Paavo Lipponen (översättning): Tisdagen den 11 september 2001 blev USA offer för ett ohyggligt terrordåd då fyra passagerarflygplan kapades. Två av dem styrdes in i World Trade Centers skyskrapor i New York. Det tredje kraschade in i Pentagon, högkvarteret för USA:s försvarsministerium. Det fjärde störtade i delstaten Pennsylvania.

Det slutliga antalet offer är okänt, men tusentals människor antas ha omkommit. Så vitt man vet finns inga finländare bland de omkomna.

Det rör sig om en rad terroristattacker av en aldrig tidigare skådad omfattning. Ingen har tagit på sig ansvaret för attackerna, och några politiska krav eller mål har inte heller framförts.

Händelserna i USA väntas inte ha några direkta följder för den nationella säkerheten här i Finland. Sannolikheten för terroristattacker mot finska mål i Finland eller utomlands är liten.

Det är omöjligt att i detta skede förutse den inverkan krisen kommer att ha på världsekonomin och på Finlands ekonomi. Osäkerheten i fråga om följderna av händelsen tog sig till en början uttryck i bl. a. att priset på olja och råvaror steg, börskurserna sjönk och dollarn försvagades. De omedelbara verkningarna på den internationella marknaden har inte eskalerat sedan händelsen.

I ett uttalande på onsdagen gav EU:s ekonomi- och finansministrar, cheferna för centralbankerna samt kommissionen USA sitt fulla stöd samt förband sig att vidta nödvändiga åtgärder för att säkra marknadens funktion och de finansiella mekanismernas stabilitet. Här har alltså det internationella systemet fungerat mycket väl.

Så fort de chockerande nyheterna inkommit intensifierade de myndigheter som ansvarar för den inre säkerheten i Finland sin verksamhet. På tisdag kväll sammankallade jag regeringen till överläggning. Det beslöts att en ministerarbetsgrupp skulle tillsättas för att följa med läget. Till stöd för detta arbete tillsattes en tjänstemannaarbetsgrupp.

Säkerhetskontroller för flygpassagerare, gränskontroller samt bevakning av finska ambassader och en del andra mål i utlandet intensifierades. Försvarsmakten intensifierade luftbevakningen.

Polisen i Finland har verkat i nära samarbete med Interpol och Europol för att utreda bakgrunden till händelserna i USA. Utbyte av information har även skett med polismyndigheterna i EU-medlemsländerna.

Utrikesförvaltningen har öppnat en kristelefon där flera hundra samtal redan mottagits från anhöriga till personer som befunnit sig i USA vid tidpunkten för terroristattackerna.Centralkriminalpolisen har i beredskap försatt en enhet för identifiering av offer vid storolyckor med tanke på en eventuell begäran om hjälp från USA. Finlands Röda Kors är berett att leverera blodprodukter till USA så fort som flygtrafik igen är möjlig. Finlands regering har alltså erbjudit regeringen i USA sin hjälp, allt bistånd beror naturligtvis i sista hand på vad regeringen i USA ber om.

De myndigheter som ansvarar för den inre säkerheten i Finland fortsätter med de intensifierade säkringsåtgärderna och anpassar dem efter den rådande samt den förväntade hotbilden. Skyddspolisen och centralkriminalpolisen fortsätter att analysera händelserna med stöd av sina internationella kontakter.

EU:s medlemsländer har uttryckt sitt djupa deltagande med anledning av händelserna i USA. Rådet sammankom den 12 september till en specialsession. I ett ställningstagande från EU:s utrikesministrar fördöms terrorattentaten och utlovas åtgärder för att bringa de skyldiga inför rätta. EU-länderna har förklarat fredagen för sorgedag som uttryck för medkänsla med det amerikanska folket.

Natos råd godkände den 12 september ett ställningstagande där det fastslogs att terroristattackerna orsakat en situation i enlighet med artikel V om kollektivt försvar samt om den konsultationsplikt som detta försvar förutsätter.

Som medlem av FN och EU deltar Finland i samarbetet och informationsutbytet när det gäller att bekämpa terrorism.

Terroristattentatet var ett angrepp på mänsklighetens gemensamma värden. Terrorismen utgör ett hot mot de mänskliga rättigheterna och demokratin, mot rättsstaten samt mot internationell fred och säkerhet. Terrorism måste fördömas i alla dess former. Bekämpandet av terrorismen är en angelägenhet för hela den internationella gemenskapen.

De beslut som under EU-toppmötet i Tammerfors år 1999 fattades om skapandet av ett område för frihet, säkerhet och rättvisa är nu mera aktuella än någonsin. Från Finlands sida har jag under samtal med statsministern för Europeiska unionens ordförandeland Guy Verhofstadt fäst uppmärksamheten vid besluten som fattades i Tammerfors, och avsikten är att de skall föras vidare under Belgiens ordförandeperiod. Vi har varit speciellt aktiva när det gäller att intensifiera samarbetet mellan polismyndigheterna.

Regeringen har varit helt enhällig i sina strävanden. Det är också helt förståeligt att medborgarna hyser oro i den rådande situationen. Jag tror — och det är Finlands linje — att mänskligheten, vi alla, sammansvetsas av dessa händelser så att vi kan möta hoten på en enad front och också vidta gemensamma åtgärder för att stävja dem. I denna situation är det verkligen skäl att vi är aktiva inom samtliga instanser, där Finland medverkar, inom Europeiska unionen och i främsta rummet inom Förenta nationerna. Det är regeringens avsikt.

Med anledning av upplysningen förs följande debatt (PTK 93/1, Wideroos 93/1/8, Nordman 93/1/15).

Talmannen förklarar debatten avslutad.

Riksdagen övergår till dagordningen.

__________

ÄRENDEN PÅ DAGORDNINGEN

2) Regeringens proposition med förslag till förklaring om bindande verkan för skadeståndskommissionens beslut enligt konventionen om internationellt ansvar för skador som orsakas av rymdföremål

Enda behandlingen

Regeringens proposition  RP 85/2001 rd

Lagutskottets betänkande  LaUB 16/2001 rd

Ingen debatt.

Betänkandet godkänns.

Ärendet är slutbehandlat.

3) Regeringens proposition med förslag till ändringar i skattelagstiftningen som ibruktagandet av euron förutsätter

Första behandlingen

Regeringens proposition  RP 91/2001 rd

Finansutskottets betänkande  FiUB 12/2001 rd

Allmän debatt (PTK 93/3).

Detaljbehandling:

Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagens innehåll enligt betänkandet.

Första behandlingen av lagförslagen är avslutad.

4) Regeringens proposition om godkännande av ändringarna i 1979 års internationella konvention om efterspanings- och räddningstjänst till havs med förslag till lag om ikraftträdande av de bestämmelser i konventionen som hör till området för lagstiftningen samt sjöräddningslag och vissa lagar som har samband med den

Första behandlingen

Regeringens proposition  RP 71/2001 rd

Förvaltningsutskottets betänkande  FvUB 14/2001 rd

Ingen allmän debatt.

Detaljbehandling:

Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagens innehåll enligt betänkandet.

Första behandlingen av lagförslagen är avslutad.

5) Regeringens proposition om godkännande av Europarådets civilrättsliga konvention om korruption och med förslag till lag om ikraftträdande av de bestämmelser som hör till området för lagstiftningen i konventionen

Första behandlingen

Regeringens proposition  RP 86/2001 rd

Lagutskottets betänkande  LaUB 17/2001 rd

Ingen allmän debatt.

Detaljbehandling:

Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagets innehåll enligt betänkandet.

Första behandlingen av lagförslaget är avslutad.

6) Regeringens proposition med förslag till lag om ändring av lagen om allmänna åklagare och lagen om internationell rättshjälp i straffrättsliga ärenden

Första behandlingen

Regeringens proposition  RP 90/2001 rd

Lagutskottets betänkande  LaUB 18/2001 rd

Ingen allmän debatt.

Detaljbehandling:

Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagens innehåll enligt betänkandet.

Första behandlingen av lagförslagen är avslutad.

7) Regeringens proposition om godkännande av överenskommelsen med Luxemburg om social trygghet och med förslag till lag om ikraftträdande av de bestämmelser i överenskommelsen som hör till området för lagstiftningen

Första behandlingen

Regeringens proposition  RP 104/2001 rd

Social- och hälsovårdsutskottets betänkande  ShUB 23/2001 rd

Ingen allmän debatt.

Detaljbehandling:

Vid detaljbehandlingen godkänns lagförslagets innehåll enligt betänkandet.

Första behandlingen av lagförslaget är avslutad.

Plenum avslutas kl. 18.12.