Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Justerat 2.0r
Överläggningarna leddes av talman Eero Heinäluoma (14.03—15.44) och andre vice talman Anssi Joutsenlahti (15.44—16.20).
Vid namnuppropet antecknades följande 40 ledamöter som frånvarande (r = för riksdagsarbete, s = för sjukdom, f = för familjeledighet):
__________
Enda behandlingen
Regeringens proposition RP 12/2011 rd
Utrikesutskottets betänkande UtUB 5/2012 rd
Talman Eero Heinäluoma:
Till grund för behandlingen ligger utrikesutskottets betänkande. Nu ska riksdagen besluta om godkännande av beslutet av Europeiska rådet. Debatten om ärendet avslutades i plenum 8.5.2012.
PR 48/4/2012
Under debatten har Maria Lohela med bifall av Vesa-Matti Saarakkala föreslagit att riksdagen inte godkänner beslutet av Europeiska rådet.
Redogörelsen godkändes.
Beslut
Den som godkänner beslutet av Europeiska rådet, röstar "ja", om "nej" vinner har riksdagen inte godkänt beslutet av Europeiska rådet.
I protokollet antecknas hur var och en ledamot har röstat.
Vid omröstningen godkände riksdagen beslutet av Europeiska rådet med rösterna
120 ja, 33 nej; 46 frånvarande.
( Omr. 1 )
Ärendet slutbehandlat.
Berättelse B 2/2011 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 3/2012 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande. I plenum 2.5.2012 avslutades behandlingen av ärendet till den del det behandlas i utrikesutskottets betänkande.
Riksdagen godkände grundlagsutskottets förslag till ställningstagande med anledning av berättelsen.
Ärendet slutbehandlat också till den del det behandlas i grundlagsutskottets betänkande.
Första behandlingen
Regeringens proposition RP 70/2011 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 2/2012 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande. Nu följer detaljbehandling av lagförslaget.
Riksdagen godkände innehållet i lagförslaget enligt betänkandet.
Första behandlingen av lagförslaget avslutades.
Regeringens proposition RP 10/2012 rd
Kommunikationsutskottets betänkande KoUB 3/2012 rd
Till grund för behandlingen ligger kommunikationsutskottets betänkande. Nu följer detaljbehandling av lagförslaget.
Regeringens proposition RP 144/2011 rd
Kommunikationsutskottets betänkande KoUB 4/2012 rd
Till grund för behandlingen ligger kommunikationsutskottets betänkande. Nu följer detaljbehandling av lagförslagen.
Riksdagen godkände innehållet i lagförslagen enligt betänkandet.
Första behandlingen av lagförslagen avslutades.
Andra behandlingen
Regeringens proposition RP 93/2011 rd
Försvarsutskottets betänkande FsUB 3/2012 vp
Innehållet har godkänts i första behandlingen och lagförslagen kan nu antas eller förkastas.
Andre vice talman Anssi Joutsenlahti:
Behandlingen av ärendet avbryts.
Remissdebatt
Lagmotion LM 14/2012 rd (Mika Niikko /saf m.fl.)
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till lagutskottet.
Ärendet remitterades till lagutskottet.
Bordläggning av betänkanden
Regeringens proposition RP 22/2012 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 4/2012 rd
Riksdagen bordlade betänkandet till plenum 10.5.2012.
Riksdagens nästa plenum är i morgon torsdag 10.5.2012 kl. 16.
Plenum avslutades kl. 16.20.