Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Justerat 2.0r
Förhandlingarna leds av förste vice talman Sirkka-Liisa Anttila.
Vid namnuppropet antecknas följande ledamöter som frånvarande:
Efter namnuppropet anmäler sig följande ledamöter:
__________
Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har behandlat följande anmälningar om frånvaro från plenum på grund av uppdrag i anknytning till riksdagsarbetet:
14.2 ledamot
14 och 15.2 ledamot
Antecknas till protokollet att talmanskonferensen har beviljat följande ledamöter befrielse från plenararbetet av annan orsak:
14.2 ledamöterna
14 och 15.2 ledamöterna
Förste vice talmannen meddelar att till ledamöterna har delats ut finansutskottets skrivelse av den 6 februari 2007 (Ö 5/2006 rd) med förslag enligt 6 § i lagen om riksdagsmannaarvode om det anslag varmed talmannen och vice talmännen bör ersättas för de utgifter de har haft under riksmötet.
Andra behandlingen
Regeringens proposition RP 172/2006 rd
Försvarsutskottets betänkande FsUB 3/2006 rd
Förste vice talmannen:
Lagförslagen som godkänts vid första behandlingen kan nu antas eller förkastas. Debatten om ärendet avslutades vid riksdagens plenum i går.
Under debatten har ledamot Jaakko Laakso föreslagit med bifall av ledamot Mikko Kuoppa att lagförslag 1 skall förkastas.
Ledamot Erkki Pulliainen har med bifall av ledamot Johanna Sumuvuori föreslagit ett uttalande enligt reservation 2.
Redogörelsen godkänns.
Lagförslagen
Lagförslag 3—10 som godkänts vid första behandlingen antas.
Vid omröstningen om att anta eller förkasta lagförslag 1 beslutar riksdagen anta sagda lagförslag med rösterna 160 ja och 15 nej, 24 frånvarande.
( Omr. 1 )
Riksdagen vidhåller sitt beslut från första behandlingen att lagförslag 2 förkastas.
Andra behandlingen av lagförslagen är avslutad.
Förslagen till uttalanden
Förslaget till uttalande i försvarsutskottets betänkande godkänns.
Vid omröstningen om ledamot Pulliainens förslag godkänner riksdagen betänkandet med rösterna 145 ja och 30 nej, 24 frånvarande.
( Omr. 2 )
Ärendet är slutbehandlat.
Andra behandlingen, enda behandlingen
Regeringens proposition RP 252/2006 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 59/2006 rd
Lagmotion LM 85, 86/2003 rd, 13/2005 rd
Åtgärdsmotion AM 82/2004 rd
Lagförslag 1—5 i regeringens proposition samt ett nytt lagförslag 6 som social- och hälsovårdsutskottet föreslår i sitt betänkande har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas. Debatten om ärendet avslutades vid riksdagens plenum i går.
Under debatten har ledamot Osmo Soininvaara föreslagit med bifall av ledamot Erkki Virtanen att lagförslagen skall förkastas.
Ledamot Osmo Soininvaara har dessutom med bifall av ledamot Erkki Virtanen föreslagit ett uttalande enligt reservation 2.
Ledamot Virpa Puisto har med bifall av ledamot Sirpa Asko-Seljavaara föreslagit följande uttalande i motiveringen: "Riksdagen förutsätter att regeringen följer upp hur beslutsfattandet i ärenden som gäller omhändertagande av barn fungerar och att regeringen vid behov och så snabbt som möjligt bereder ett förslag till beslutsförfarande som effektiviserar barnskyddet och som innebär att besluten om tvångsomhändertagande fattas av ett multiprofessionellt organ som inrättas t.ex. inom samkommunerna enligt 6 § i lagen om en kommun- och servicestrukturreform."
Vid omröstningen om att anta eller förkasta lagförslagen som godkänts vid första behandlingen antar riksdagen lagförslag 1—5 i regeringens proposition samt det nya lagförslag 6 i social- och hälsovårdsutskottets betänkande med rösterna 143 ja och 33 nej, 23 frånvarande.
( Omr. 3 )
Riksdagen vidhåller sitt beslut från första behandlingen att lagförslagen i lagmotionerna förkastas.
Förslagen till uttalande 1, 2 och 4 i social- och hälsovårdsutskottets betänkande godkänns.
Eftersom riksdagen har antagit de lagförslag som godkänts vid första behandlingen anser jag att jag inte kan ta upp ledamot Soininvaaras förslag till omröstning, emedan det skulle strida mot det beslut som riksdagen har fattat i ärendet.
Talmannens förfarande godkänns.
Ledamot Puistos förslag till uttalande är motstående till förslaget till uttalande 3 i betänkandet och förslagen ställs vid omröstningen mot varandra.
Omröstningsordningen godkänns.
Vid omröstningen mellan förslaget till uttalande 3 i betänkandet och ledamot Puistos förslag godkänner riksdagen detta förslag med rösterna 86 ja och 89 nej, 24 frånvarande.
( Omr. 4 )
Åtgärdsmotionen
Riksdagen instämmer i social- och hälsovårdsutskottets förslag att åtgärdsmotionen skall förkastas.
Regeringens proposition RP 254/2006 rd
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande AjUB 15/2006 rd
Lagmotion LM 1/2006 rd
Lagförslagen i regeringens proposition har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas. Debatten om ärendet avslutades vid riksdagens plenum i går.
Under debatten har ledamot Ben Zyskowicz föreslagit med bifall av ledamot Seppo Lahtela ett uttalande enligt reservation 1.
Ledamot Esko-Juhani Tennilä har med bifall av ledamot Mikko Kuoppa föreslagit ett uttalande enligt reservation 2.
Lagförslagen i regeringens proposition som godkänts vid första behandlingen antas.
Riksdagen vidhåller sitt beslut från första behandlingen att lagförslaget i lagmotionen förkastas.
De två förslagen till uttalanden i arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande godkänns.
Vid omröstningen om ledamot Zyskowicz förslag godkänner riksdagen betänkandet med rösterna 113 ja och 60 nej, 4 blanka och 22 frånvarande.
( Omr. 5 )
Vid omröstningen om ledamot Tenniläs förslag godkänner riksdagen betänkandet med rösterna 142 ja och 32 nej, 25 frånvarande.
( Omr. 6 )
Regeringens proposition RP 257/2006 rd
Miljöutskottets betänkande MiUB 10/2006 rd
Lagförslaget har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas. Debatten om ärendet avslutades vid riksdagens plenum i går.
Under debatten har ledamot Satu Taiveaho föreslagit med bifall av ledamot Mikko Kuoppa att lagförslaget skall förkastas.
Vid omröstningen om att anta eller förkasta lagförslaget antar riksdagen nämnda lagförslag med rösterna 101 ja och 74 nej, 24 frånvarande.
( Omr. 7 )
Andra behandlingen av lagförslaget är avslutad.
De tre förslagen till uttalanden i miljöutskottets betänkande godkänns.
Enda behandlingen
Berättelse B 4/2006 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 6/2006 rd
Utrikesutskottets betänkande UtUB 19/2006 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande nr 6 och till den del berättelsen rör utrikes- och säkerhetspolitiken utrikesutskottets betänkande nr 19.
Betänkandena behandlas separat såväl i debatten som vid beslutsfattandet.
Berättelsen föredras först till den del den behandlas i grundlagsutskottets betänkande.
Behandlingen av ärendet avbryts till den del berättelsen behandlats i grundlagsutskottets betänkande.
Berättelsen föredras nu till den del den behandlas i utrikesutskottets betänkande.
Utrikesutskottets betänkande godkänns.
Ärendet är till den del berättelsen behandlats i utrikesutskottets betänkande slutbehandlat.
Berättelse B 16/2006 rd
Finansutskottets betänkande FiUB 49/2006 rd
Talmannen:
Till grund för behandlingen ligger finansutskottets betänkande nr 49.
Betänkandet godkänns.
Berättelse B 9/2005 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 16/2006 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande nr 16. Vid behandlingen av detta ärende är dessutom riksdagens justitieombudsman Riitta-Leena Paunio närvarande.
I anslutning till detta ärende är debatt tillåten även om ärende 8) på dagordningen.
Berättelse B 6/2006 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 17/2006 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande nr 17. Vid behandlingen av detta ärende är dessutom riksdagens justitieombudsman Riitta-Leena Paunio närvarande.
Berättelse B 15/2005 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 14/2006 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande nr 14.
I anslutning till detta ärende är debatt tillåten även om ärende 10) på dagordningen.
Berättelse B 15/2006 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 15/2006 rd
Till grund för behandlingen ligger grundlagsutskottets betänkande nr 15.
Remissdebatt
Lagmotion LM 176/2006 rd (Antero Kekkonen /sd)
Talmanskonferensen föreslår att ärendet skall remitteras till finansutskottet.
Talmanskonferensens förslag godkänns och ärendet remitteras till finansutskottet.
Lagmotion LM 180/2006 rd (Tarja Cronberg /gröna)
Talmanskonferensen föreslår att ärendet skall remitteras till social- och hälsovårdsutskottet.
Talmanskonferensens förslag godkänns och ärendet remitteras till social- och hälsovårdsutskottet.
Lagmotion LM 185/2006 rd (Annika Lapintie /vänst)
Talmanskonferensen föreslår att ärendet skall remitteras till förvaltningsutskottet.
Talmanskonferensens förslag godkänns och ärendet remitteras till förvaltningsutskottet.
Lagmotion LM 186/2006 rd (Lauri Oinonen /cent)
Plenum avslutas kl. 20.00.