Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Justerat 2.0r
Överläggningarna leddes av andre vice talman Johannes Koskinen.
Vid namnuppropet var följande 17 ledamöter frånvarande:
Efter namnuppropet anmälde sig ledamo
__________
Följande anmälningar om frånvaro på grund av uppdrag i anknytning till riksdagsarbetet antecknades till protokollet:
13 och 14.11 ledamot
13—15.11 ledamöterna
Följande anmälning om frånvaro på grund av sjukdom antecknades till protokollet:
13.11 ledamot
Andre vice talmannen:
Utifrån lagen om riksrätten och behandling av ministeransvarighetsärenden väljer riksdagen fem ledamöter till riksrätten och en personlig suppleant för var och en av dem för ett fyra års mandat. Mandatperioden börjar från och med den 1 januari 2008 och löper ut den 31 december 2011.
Valet förrättas i plenum fredagen den 23 november 2007 kl. 13. Kandidatlistorna för valet ska lämnas in till centralkansliet senast torsdagen den 22 november kl. 12.
Remissdebatt
Statsrådets redogörelse SRR 2/2007 rd
Utom dagordningen föredras statsrådets redogörelse om Finlands deltagande i vissa internationella krishanteringsoperationer.
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till utrikesutskottet, som försvarsutskottet ska lämna utlåtande till.
I detta ärende förs debatten först som en snabbdebatt utifrån de inlägg som ledamöterna anmält sig för på förhand. Efter en presentation av utrikesminister Ilkka Kanerva följer en omgång gruppanföranden som får ta högst 7 minuter i anspråk och övriga på förhand anmälda inlägg högst 5 minuter.
Beslut
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och remitterade ärendet till utrikesutskottet, som försvarsutskottet ska lämna utlåtande till.
Första behandlingen
Regeringens proposition RP 104/2007 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 7/2007 rd
Förste vice talmannen:
Till grund för behandlingen ligger lagutskottets betänkande. Först förs en allmän debatt, därefter följer detaljbehandling.
Ingen allmän debatt.
Vid detaljbehandlingen godkände riksdagen lagförslagets innehåll enligt betänkandet.
Första behandlingen av lagförslaget avslutades.
Regeringens proposition RP 114/2007 rd
Kommunikationsutskottets betänkande KoUB 7/2007 rd
Till grund för behandlingen ligger kommunikationsutskottets betänkande. Först förs en allmän debatt, därefter följer detaljbehandling.
Regeringens proposition RP 109/2007 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 14/2007 rd
Till grund för behandlingen ligger social- och hälsovårdsutskottets betänkande. Först förs en allmän debatt, därefter följer detaljbehandling.
Regeringens proposition RP 119/2007 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 15/2007 rd
Talmannen:
Behandlingen av ärendet avbryts.
Regeringens proposition RP 121/2007 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 16/2007 rd
Regeringens proposition RP 77/2007 rd
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande AjUB 5/2007 rd
Lagmotion LM 26/2007 rd
Till grund för behandlingen ligger arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande. Först förs en allmän debatt, därefter följer detaljbehandling.
Vid detaljbehandlingen godkände riksdagen lagförslaget i regeringens proposition med ett innehåll enligt betänkandet.
Riksdagen omfattade utskottets förslag att lagförslaget i lagmotionen förkastas.
Första behandlingen av lagförslagen avslutades.
Regeringens proposition RP 78/2007 rd
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande AjUB 6/2007 rd
Dels enda, dels andra behandlingen
Regeringens proposition RP 42/2007 rd
Utrikesutskottets betänkande UtUB 8/2007 rd
Utifrån utrikesutskottets betänkande beslutar riksdagen först i enda behandling om avtalet och därefter i andra behandlingen om lagförslaget.
Ingen debatt.
Riksdagen godkände avtalet.
Riksdagen antog lagförslaget som godkändes i första behandlingen.
Andra behandlingen av lagförslaget avslutades.
Ärendet var slutbehandlat.
Regeringens proposition RP 96/2007 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 6/2007 rd
Utifrån förvaltningsutskottets betänkande beslutar riksdagen först i enda behandling om överenskommelsen och därefter i andra behandlingen om lagförslaget.
Riksdagen godkände överenskommelsen.
Andra behandlingen
Regeringens proposition RP 63/2007 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 7/2007 rd
Lagförslaget har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Regeringens proposition RP 82/2007 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 8/2007 rd
Lagförslagen har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Riksdagen antog lagförslagen som godkändes i första behandlingen.
Andra behandlingen av lagförslagen avslutades.
Regeringens proposition RP 89/2007 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 6/2007 rd
Regeringens proposition RP 39/2007 rd
Kulturutskottets betänkande KuUB 6/2007 rd
Regeringens proposition RP 65/2007 rd
Kulturutskottets betänkande KuUB 7/2007 rd
Regeringens proposition RP 122/2007 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 12/2007 rd
Regeringens proposition RP 53/2007 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 13/2007 rd
Regeringens proposition RP 124/2007 rd
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande AjUB 4/2007 rd
Regeringens proposition RP 152/2007 rd
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till ekonomiutskottet.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och remitterade ärendet till ekonomiutskottet.
Riksdagens nästa plenum är i morgon onsdag kl. 15.
Plenum avslutades kl. 18.34.