Denna sida använder kakor (cookies). Läs mer om kakor
Nedan ser du närmare vilka kakor vi använder och du kan välja vilka kakor du godkänner. Tryck till slut på Spara och stäng. Vid behov kan du när som helst ändra kakinställningarna. Läs mer om vår kakpolicy.
Söktjänsternas nödvändiga kakor möjliggör användningen av söktjänster och sökresultat. Dessa kakor kan du inte blockera.
Med hjälp av icke-nödvändiga kakor samlar vi besökarstatistik av sidan och analyserar information. Vårt mål är att utveckla sidans kvalitet och innehåll utifrån användarnas perspektiv.
Hoppa till huvudnavigeringen
Direkt till innehållet
Justerat 2.0r
Överläggningarna leddes av talman Sauli Niinistö.
Vid namnuppropet antecknades följande 42 ledamöter som frånvarande:
Efter namnuppropet anmälde sig följande 8 ledamöter:
__________
Följande anmälningar om frånvaro på grund av uppdrag i anknytning till riksdagsarbetet antecknades till protokollet:
16.6 ledamöterna
16 och 17.6 ledamot
16—21.6 ledamot
Följande anmälningar om frånvaro på grund av sjukdom antecknades till protokollet:
16—22.6 ledamot
Talmannen:
Statsrådet har den 12 juni 2008 överlämnat till riksdagen unionsärendena U 31, 32/2008 rd. Talmannen har sänt ärendena vidare för behandling i stora utskottet,
som utrikesutskottet ska lämna utlåtande till om ärende U 31 och
finansutskottet om ärende U 32.
Bordläggning av betänkanden
Regeringens proposition RP 63/2008 rd
Finansutskottets betänkande FiUB 11/2008 rd
Talmanskonferensen föreslår att betänkandet bordläggs till riksdagens plenum i morgon den 17 juni 2008.
Ingen debatt.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och bordlade betänkandet till plenum den 17 juni 2008.
På grund av arbetssituationen i riksdagen föreslår talmanskonferensen att beslutet om proceduren vid enda behandlingen av ärendet fattas redan vid detta plenum.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag gällande proceduren.
Behandlingen av ärendet inleds med allmän debatt. Efter presentationen av betänkandet följer ett avsnitt med snabbdebatt utifrån på förhand anmälda inlägg som får räcka högst 5 minuter. Talmanskonferensen rekommenderar att även inlägg som hålls efter snabbdebatten är högst 5 minuter långa.
Vid detaljbehandlingen föredras först utgifterna, sedan inkomsterna, därefter de allmänna bestämmelserna i detaljmotiveringen, allmänna motiveringen och slutligen betänkandets andra och tredje kläm. Allmän debatt om huvudtitlarna, avdelningarna eller allmänna motiveringen tillåts inte längre, endast förslag med kort motivering får framställas.
En ledamot som har för avsikt att föreslå ändringar i finansutskottets betänkande ska lämna in sitt ändringsförslag till centralkansliet. Så ska förfaras också när ändringsförslagen baserar sig på reservationer till betänkandet. Jag ber att ledamöterna i sina ändringsförslag anger numret på den budgetmotion eller reservation som ändringsförslaget eventuellt hänför sig till.
Ändringsförslagen ska lämnas in till centralkansliet senast i dag måndagen den 16 juni 2008 kl. 15. Förslagen sammanställs till stenciler som delas ut till ledamöterna.
Vid detaljbehandlingen framställs först samtliga ändringsförslag i nummerordning. Eftersom de framställda förslagen intas i protokollet enligt stencilen räcker det med enbart en hänvisning till numret på förslaget. När förslaget har framställts ges ordet omedelbart för bifall.
När samtliga ändringsförslag har framställts verkställs omröstningar. Till de delar några ändringsförslag inte har framställts anses tilläggsbudgetpropositionen ha blivit godkänd enligt finansutskottets betänkande
Riksdagen godkände proceduren.
Enda behandlingen
Berättelse B 6, 10/2008 rd
Revisionsutskottets betänkande ReUB 1/2008 rd
Till grund för behandlingen ligger revisionsutskottets betänkande.
Beslut
Riksdagen godkände utskottets förslag till ställningstagande med anledning av berättelserna.
Ärendet slutbehandlat.
Berättelse B 11/2008 rd
Revisionsutskottets betänkande ReUB 2/2008 rd
Förste vice talmannen:
I anslutning till detta ärende är debatt tillåten även om ärendena 4) och 5) på dagordningen.
Riksdagen godkände utskottets förslag till ställningstagande med anledning av berättelsen.
Berättelse B 12/2008 rd
Revisionsutskottets betänkande ReUB 3/2008 rd
Berättelse B 13/2008 rd
Revisionsutskottets betänkande ReUB 4/2008 rd
Andra behandlingen
Regeringens proposition RP 42/2008 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 7/2008 rd
Lagförslaget har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Riksdagen godkände lagförslaget utifrån beslutet i första behandlingen.
Andra behandlingen av lagförslaget avslutades.
Regeringens proposition RP 25/2008 rd
Förvaltningsutskottets betänkande FvUB 8/2008 rd
Lagförslag 1—6 i propositionen och det nya lagförslag 7 i betänkandet har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Behandlingen av ärendet avbryts.
Regeringens proposition RP 14/2008 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 5/2008 rd
Lagförslagen har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Riksdagen godkände lagförslagen utifrån beslutet i första behandlingen.
Andra behandlingen av lagförslagen avslutades.
Regeringens proposition RP 69/2008 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 6/2008 rd
Regeringens proposition RP 60/2008 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 7/2008 rd
Regeringens proposition RP 45/2008 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 8/2008 rd
Regeringens proposition RP 164/2007 rd
Lagutskottets betänkande LaUB 9/2008 rd
Lagförslag 1 har godkänts vid första behandlingen och kan nu antas eller förkastas.
Andre vice talmannen:
Under debatten har ledamot Pertti Hemmilä med bifall av ledamot Sanna Lauslahti föreslagit att ärendet bordläggs till plenum den 9 september 2008. Enligt 57 § 2 mom. i riksdagens arbetsordning kan ett ärende bordläggas i andra behandlingen om riksdagen så beslutar, vilket förutsätter enkel majoritet. Denna kan mätas vid nästa plenum, därefter kan behandlingen av lagförslagens innehåll forsätta.
Regeringens proposition RP 36/2008 rd
Kommunikationsutskottets betänkande KoUB 8/2008 rd
Dels enda, dels andra behandlingen
Regeringens proposition RP 39/2008 rd
Försvarsutskottets betänkande FsUB 1/2008 rd
Först ska riksdagen utifrån försvarsutskottets betänkande besluta om överenskommelsen i enda behandling och därefter i andra behandlingen om lagförslaget.
Riksdagen godkände överenskommelsen.
Regeringens proposition RP 47/2008 rd
Kulturutskottets betänkande KuUB 2/2008 rd
Regeringens proposition RP 49/2008 rd
Social- och hälsovårdsutskottets betänkande ShUB 10/2008 rd
Riksdagen godkände utskottets två förslag till uttalanden.
Regeringens proposition RP 24/2008 rd
Ekonomiutskottets betänkande EkUB 10/2008 rd
Först ska riksdagen utifrån ekonomiutskottets betänkande besluta om ändringen av konventionen i enda behandling och därefter i andra behandlingen om lagförslaget.
Riksdagen godkände ändringen av konventionen.
Regeringens proposition RP 32/2008 rd
Ekonomiutskottets betänkande EkUB 11/2008 rd
Regeringens proposition RP 19/2008 rd
Arbetslivs- och jämställdhetsutskottets betänkande AjUB 3/2008 rd
Regeringens proposition RP 50/2008 rd
Miljöutskottets betänkande MiUB 4/2008 rd
Regeringens proposition RP 59/2008 rd
Miljöutskottets betänkande MiUB 5/2008 rd
Remissdebatt
Regeringens proposition RP 80/2008 rd
På förslag av talmanskonferensen remitterade riksdagen ärendet till förvaltningsutskottet.
Regeringens proposition RP 82/2008 rd
På förslag av talmanskonferensen remitterade riksdagen ärendet till arbetslivs- och jämställdhetsutskottet.
Regeringens proposition RP 83/2008 rd
På förslag av talmanskonferensen remitterade riksdagen ärendet till ekonomiutskottet.
Regeringens proposition RP 84/2008 rd
På förslag av talmanskonferensen remitterade riksdagen ärendet till lagutskottet.
Regeringens proposition RP 85/2008 rd
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till lagutskottet.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och remitterade ärendet till lagutskottet.
Regeringens proposition RP 86/2008 rd
Regeringens proposition RP 87/2008 rd
Regeringens proposition RP 88/2008 rd
Regeringens proposition RP 89/2008 rd
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till förvaltningsutskottet, som grundlagsutskottet ska lämna utlåtande till.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och remitterade ärendet till förvaltningsutskottet, som grundlagsutskottet ska lämna utlåtande till.
Regeringens proposition RP 90/2008 rd
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till jord- och skogsbruksutskottet.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och remitterade ärendet till jord- och skogsbruksutskottet.
Regeringens proposition RP 91/2008 rd
Regeringens proposition RP 92/2008 rd
Talmanskonferensen föreslår att ärendet remitteras till social- och hälsovårdsutskottet, som kulturutskottet samt arbetslivs- och jämställdhetsutskottet ska lämna utlåtande till.
Riksdagen godkände talmanskonferensens förslag och remitterade ärendet till social- och hälsovårdsutskottet, som kulturutskottet samt arbetslivs- och jämställdhetsutskottet ska lämna utlåtande till.
Regeringens proposition RP 93/2008 rd
På förslag av talmanskonferensen remitterade riksdagen ärendet till miljöutskottet.
Regeringens proposition RP 81/2008 rd
Grundlagsutskottets betänkande GrUB 4/2008 rd
På förslag av talmanskonferensen bordlade riksdagen ärendet till nästa plenum.
Riksdagens nästa plenum är i morgon tisdag kl. 10.
Plenum avslutades kl. 18.45.